Satılık Mercanlar ve Mercan Satışı

Satılık mercanlar ve mercan satışı araştırmak, bu mercanları özellikle uygun fiyata bulmak, hobici ilanlarından bilindik kişilerden almak, akvaryumcu esnafından satın almak ve tabii akvaryuma eklemek arzusu en masum istekler diyebiliriz. Fakat satılık mercanlar ve mercan satışı üçgeninde nelerin döndüğünü biliyor musunuz? Bilmiyorsanız çayınızı alın ve yazıyı okuyun. Forumları her zaman sizin anladığınız ve bildiğiniz, bilmek istediğiniz karakterdeki insanlar takip etmiyor. Her hobici ürettiği ve çoğalttığı mercanın satışını, her esnaf ise sadece ithal ettiği mercanların satışını yapmıyor. Bu konunun altında yatan bazı uygulamalar olduğunu bilmekte fayda var, şimdi buraya parmağımızı sokacağız.

Satılık Mercanlar ve Mercan Satışı Hobici İlanı:

Satılık Mercanlar ve Mercan Satışı

Satılık mercanlar ve mercan satışı konusunda o kadar beceriksiz biriyimdir ki, inanın becerip daha hiç bir mercan fraglarımdan birini satamadım. Bir şekilde hepsi eş dost kavramında hediye gitti. Bazen forum ortamında insanların ilanlarını görüyorum ve inanın şaşırıyorum ve tabii merak etmeyin kafama takılan noktaları kurcalıyor ve bit yeniği varsa aynen yazıyorum. Satılık mercanlar ve mercan satışı hobici ilanı dediğin zaman aklımıza ne gelir? Hobici mercanına bakmıştır, yedirmiştir, içirmiştir ve büyütmüş satıyordur. Buna söylenecek tek söz helal olsun demektir. Kısaca hobici tarafında satılık mercanlar ve mercan satışı budur ve bu olmalıdır. Elbette düzgün hobiciler vardır ve mercanlarını frag taşı kullanarak usturupluca çoğaltıyor ve hobici gibi ilanlar veriyor ama bunu böyle yapmayanlara ne demek gerekir? Özellikle son zamanlarda hobici kisvesi altında mercan fraglarının satışları çok ilgimi çekiyordu. Tabii biraz kurcalamak istedim ve altından tam da beklediğim şeyler çıkmaya başladı. Akvaryumcuya gidiyorlar ve satılık mercanlar ve mercan satışı müşterisi gibi gözlerine kestirdikleri dağıtınca ortaya 50 frag mercanın çıkacağı deniz akvaryumu mercan türlerinden alıyorlar eve geliyorlar. Sonra oturup masanın başına mercan kayasındaki polipleri 3-5 kafa olarak fraglıyorlar kayalara. Ardından forumlara gelip seriler ve numaralar vererek, su içinde, led altında makro çekimlerle mercanlara ilan veriyorlar. Bu nasıl hobici Satılık mercanlar ve mercan satışı? İnanın öyle kapış kapış alınıyor ki akvaryumdaki mercanları yiyesim geliyor. Bir süre sonra durumu netleştirmek mümkün oldu ve deşifre gerçekleşti bazılarında.

Satılık Mercanlar ve Mercan Satışı Esnaf:

Satılık mercanlar ve mercan satışı haliyle asli olarak esnafların işidir, birçok esnafı gezerken düştü kırıldı, elimizden kaydı, müşteriden geldi ifadeleri altında mercan kayalarının dağıtılarak fraglandığını biliyoruz. Özellikle zor ve nadir türlerde daha yaygın olarak gerçekleştiriliyor. Aslında bu esnaf bazında anlaşılabilir çünkü, bu tarz mercanlar ana kayası üzerinde çok pahalıya gelmektedir ve hobicilerin de bu tarz fragları alabileceği rakamlara alması anlamına geliyor. Kısaca esnafın bu hareketi yapması yer yer gereklidir bence. Fakat yukarıda sözü edilen şekilde satılık mercanlar ve mercan satışı ilanları hobici için kabul edilemez.

Satılık Mercanlar ve Mercan Satışı Forum Yapısı:

Satılık mercanlar ve mercan satışı konusunda forumların üzerine düşen görevler vardır. Eğer gerçek anlamda hobici ise ve bu tarz ilanları veriyorlarsa akvaryumlarındaki büyüme süreçlerini, ekleme süreçlerini, frag yapma süreçlerini paylaşıyor olmalılar. Bu gibi gelişmeleri paylaşmayanlar kısa aralıklar ile bu tarz ilanlar veriyorsa bence sorgulanmalıdır. Sonuç olarak 1 haftada kimse o mercanları o kadar frag çıkaracak şekilde çoğaltamaz. Forum yöneticileri bu konularda dikkatli olmalıdır. Aksi taktirde bana göre etik olmayan şekilde para kazanılması veya birilerinin tüm akvaryum masraflarının bedavaya gelmesi gibi durumlar artarak çoğalır. Unutmamak gerekir ki, bu gibi düşüncede hareket edenler forumlardan besleniyorlar ve bu gibi uygulamalara buralarda zemin buluyorlar. Dikkatimi çeken bu tarz satılık mercanlar ve mercan satışı ilanları konusunu sizlerle paylaşmak istedim.

Satılık Mercanlar ve Mercan Satışı- Reef edu;

2 Responses to Satılık Mercanlar ve Mercan Satışı

  1. serdar aysan 15 Temmuz 2012 at 22:34 #

    Harika bir konuya parmak basılmış. Tebrik ederim.

  2. Reefedu 15 Temmuz 2012 at 22:55 #

    Teşekkürler Serdar, durum bu zaman zaman ne yazık ki.

Bir Cevap Yazın