Özel Tasarım Akvaryumlar

Özel tasarım akvaryumlar günümüzde ilgi odağı olmaya başladı. Özel tasarım ifadesinden elbette birçok çıkarım yapabiliriz. Özel tasarım tanımı içinde akvaryumların şekilleri, boyutları, dekor uyumları, filtre sistemlerine kadar geniş bir yaratıcılığı ifade eder. Elbette her yaratıcı şekilde ortaya çıkarılmış olan özel tasarım akvaryumlar şekilleri itibariyle güvenlik unsurlarının ince düşünülmesini gerektir. Yazımızda özel tasım akvaryumlar nelerdir, özel olduğunu düşündüğümüz akvaryum tasarımlarının ne denli hobi maksatlı veya ne denli dekor maksatlı olduğunu anlamaya çalışacağız. Gerçekten insanı çeken tasarımlar mevcut ve imkanı ve tabii akvaryuma merakı olan herkesin az çok hayali akvaryumlar diyebiliriz.

Özel Tasarım Akvaryumlar Çeşitleri:

Özel tasarım akvaryumlar meraklısına sadece görünüm olarak bir anlam ifade ediyorsa o halde akvaryumların yakışıklı yanlarını ilk olarak baz alacağız demektir, sonrasında, filtre sistemleriyle özel tasarım akvaryumlar olmaya hak kazanan ve benim gibi bu tarafına daha çok değer veren hobici arkadaşlara hitap eden düşüncelerime geçeceğiz, çünkü özel tasarım akvaryumlar kadar önemli bir konu olduğunu az çok akvaryum sahibi arkadaşlar anlayacaktır. Aslında fotoğraflarda da göreceğiniz gibi oldukça güzel şekilde ev veya iş yeri dekorlarına uyum sağlayabilecek özel tasarım akvaryumlar üretilebiliyor. Hele bir de görsel zevki iyi bir tasarımcı düşünürse mükemmel olabilir. Bu güzel şekillere sahip özel tasarım akvaryumların deniz akvaryumu bakımı pek kolay olmaz diye düşünüyorum. Özel şekilleri itibariyle kolay olmayabilir, tabii akvaryuma göre değişecek bir durum olduğuna şüphede yok. Biraz da mecazi anlamın derinlerine inersek, bu şekilde bir akvaryuma sahip olup akvaryum bakımıyla uğraşmayıp kuran esnaf arkadaşlara akvaryum bakımını yaptıranlar olacak.

Özel Tasarım Akvaryumlar ve Filtre Sistemleri:

Özel tasarım akvaryumlar filtre yönünden kısıtlamalar yaratabilir, doğal olarak şekilleri kısıtlamalar getirir. Örnek olarak, 1,5 metre bir salon sehpası özel tasarım akvaryum tanımı içindedir ama bana sorarsanız, asıl özel olan yanı yakışacak şekilde akvaryumun filtre sistemini gizlemek ve akvaryum hacmine yetecek düzeyde oluşturup monte etmektir. En özel tasarım yanı burasıdır diye düşünüyorum. Elbette bu konunun tecrübeli hobici bakış açısı tarafıdır, neden derseniz, bu şekilde bir akvaryum oluşturmak isteyenlerin bir çoğunun filtre sistemini pek düşüneceğini veya akıl edeceğini düşünmüyorum.

Özel Tasarım Akvaryumlar Özel Filtre Sistemleri:

Özel tasarım akvaryumlar gerçekten yaratıcılık ister ve çok güzel akvaryum modelleri ortaya çıkarılabiliyor ama her özel akvaryumun bir de özel filtrasyonu olması gerekiyor. Bazen güzelliği ön plana çıkarırken filtrasyon alanlarından, gücünden veya hacimlerinden ödün verilebiliyor. Yukarıdaki filtrasyon odaları veya sump filtre sistemli modellerde görüldüğü gibi gerçek özel tasarıma aynı özellikte filtre sistemi uygulanmış durumda. Bazı özel tasarım akvaryumlar protein skimmer, dış filtre, kalsiyum reaktörleri gibi akvaryumun özelliğini ayakta tutacak ekipmanlara yer ayırma konusunda sıkıntı yaratabilir. Tasarımda ince fikir yaratıcılığı bu alanda da kendini göstermelidir. Özel tasarım akvaryum yazımızda neden filtreye takıldı bu kadar diye düşünenleriniz olabilir mi? Şöyle ifade edeyim; Filtresi kendisi gibi özel olmayan bir akvaryumun ‘özel tasarım akvaryumlar’ olarak sergilediği güzellik çok uzun sürmez. Canlıların sağlık sorunları, aşırı yosun oluşumları, sorunları bertaraf etme mücadelesinde verilecek zararlar aklımdan ilk geçenler. Bu açıdan filtreleme konusuna dikkat çektim. Özel tasarım akvaryumlar yazımızdan size faydalı olacak çıkarımlar yakalamış olmanızı umut ediyorum, eğer örnekleri beğenmediyseniz çok daha yaratıcısınız demektir ve eminim çok daha güzel akvaryum tasarımları mutlaka ortaya çıkarılabilir ve inşallah birgün bize de çok daha güzel bir akvaryum tasarımı ve aynı güzellikte bir filtrasyon sistemi nasip olur. Son kapanış hatırlatması ise şu şekilde; ne kadar özel tasarım akvaryumlar olursa olsun, ne kadar üst düzey bir filtre sisteminiz, yardımcı ekipmanlarınız olursa olsdun, eninde sonunda başarı bilgiye dayanır. Bu açıdan bakımıyla uğraşacak olan veya uğraşmayacak olan her akvaryum sahibi ön araştırmasını yapmalıdır.

Özel Tasarım Akvaryumlar- Reef edu;

4 Responses to Özel Tasarım Akvaryumlar

 1. Yıldız 24 Temmuz 2012 at 19:09 #

  Güzel akvaryumlar ama kimbilir kaç paraya mal olurlar.Birgün böyle akvaryumum olmasını isterim.

 2. Hakkı 25 Temmuz 2012 at 13:08 #

  Güzel tasarımlar katılıyorum.

 3. Reefedu 25 Temmuz 2012 at 20:32 #

  Teşekkürler yorumlarınız için.

 4. Güzel Evim izmir 04 Ağustos 2012 at 11:23 #

  Güzel tasarımlar ufkumu açtı.

Bir Cevap Yazın