Great Barrier Reef GBR

Great barrier reef nedir dersek, güzel coğrafi yapısı, canlı zenginliği ve Dünya mirası olmasıyla çok ama çok değerli resiflerden biridir diyebiliriz. Deniz yaşamındaki zenginliği kadar deniz unsurlarının beslediği birçok kuş türü yaşamını bu alana borçlu. Great barrier reef denizlerin çiçek tarlası, yağmur ormanlarının tür zenginliğini andıran yaşam formlarına sahip sucul güzelliklerinden biri. Birçok turist tarafından düzenli ziyaret edilen Great barrier reef koruma programlarıyla mümkün olduğunca korunmaya çalışılıyor. Dünya mirası kavramına çok güzel oturan habitat alanlarından biri olması korunmasının önemini artırıyor.

Great Barrier Reef Nedir?:

Great barrier reef nedir diye kısaca yanıtlamak gerekirse, Avustralya doğu sahillerinde bulunan Great barrier reef zengin organizma yaşamına sahip en büyük mercan kayalığı diyebiliriz.. Dünya mirası olarak 1981 yılında kabul edildi, aynı zamanda 2007 yılında ulusal Miras olarak kabul edildi. 300.000 kilometre alana yayılan 600 den fazla ada ile kombine şekilde ilerleyen muazzam bir doğa harikasıdır. Great barrier reef her yerde olduğu gibi insanoğlu etkinlikleri yüzünden kirlendi ve darbeler aldı. Bu gelişmeler üzerine park koruma programı geliştirildi ve 2003 yılında deniz suyu koruma etkiliği adı altında bir dizi anlaşmalar sanayi kuruluşlarıyla yapıldı. Doğal olarak su kalitesi Great barrier reef alanında yaşayan tüm canlıların geleceği demektir ve bunun için yapılan çalışmalar çok önemli. Canlı ticaretinden tutun, fabrikalaşma, insan aktiviteleri, avlanma gibi önüne geçilmesi zor hareketler resiflerin en büyük sorunları. Doğal afetler uzunca asırlardır var ama hiç bir doğal afet bu denli telafisi zor yaralar açamamıştır. Geçen son 40 yılda Caretta Caretta kaplumbağalarının yuva oranı 50 ila yüzde 80 oranında düşmüş durumda.

Great Barrier Reef

Great barrier reef mercan yaşamından bir kesit.

Great Barrier Reef Mercan Yaşamı:

Great barrier reef kayalıklarında mercan yaşamı hüküm sürer, bu yaşam birçok büyük küçük organizmanın muhteşem şekilde kurduğu zincir ile birbirine bağlıdır ve halkaların her biri büyük öneme sahiptir. Aragonit tabanlı, Kalsiyum karbonat iskeletli birçok mercan yaşarken, aynı zamanda iskelet yapısı sert olamayan Soft mercan türleri bulunur. Omurgasızlar, kabuklular, karidesler, yengeçler, alg türleri ile görülmeye değer bir yaşam kaynağıdır. Plate mercan türleri, Polipler, geyik boynuzu Acropora mercan türleri gibi çok başarılı deniz tabanı mimarlarının eserleriyle şekillenir. Great barrier reef mercan yaşamı güçlü su akıntılarıyla şekillenir, güçlü, orta ve zayıf akıntılı alanlarının her bir noktası değişken şartlara bağlı olarak şekillenir. Bol su, sığ sulak alanlar yaşamı zenginleştirir ve türlerin sayısını belirler. Aynı zamanda, bu muazzam renkli yapıların görünmeyen kahramanları tüm bu güzelliği destekler. Mercan türlerinin renk güzelliği ortamdaki algler tarafından belirlenir. Canlı olmayan mercanlar beyaz iken canlı olan mercanlar renklere bürünür. Mercanlar açısından olumsuz haber ise, sadece Great barrier reef ile sınırlı olmamakla birlikte son yıllarda sık görülen mercan beyazlama hastalığıdır. Bu duruma El Nino kasırgası sonrasıoluşan su sıcaklığının neden olduğu düşünülüyor. Aynı zamanda Great barrier reef birçok eski tarihli batık gemiyle gündemdedir. Enkazlarda çeşitli aramalar yapılıyor.

Great Barrier Reef Dertleri:

Great Barrier Reef

Great barrier reef kirlenme nedenlerinden biri.

İnsanoğlu faaliyetlerinin verdiği hasarlar işin başka bir boyutu elbette ama bunun dışında doğal afetler harici başaka dertler Great barrier reef için hep kapıda. Bunların başında Thorns denizyıldızı geliyor. 1960 yılından beri Thorns Crown birçok reef mercan türünü yok etmiştir ve bu talana Crown etkisi eklenmiştir. Her yıl 2 milyon insan Great barrier reef alanlarını ziyaret eder. Ekonomiye katkısı kaçınılmazdır, ancak bu denli fazla oranda insanın zararsız ayrılması ne derece mümkün olabilir. Her ne kadar sıkı korunuyor olsa da, resifler içinde gezen turistler birçok mercanı ayakları ile eziyor. Teknelerin bıraktığı atıklar, güneşlenmek için sürülen yağlar gibi sayısı artırılabilecek birçok neden olumsuzluk listesi içinde yerini alır. Dileriz bu güzel ‘Dünya mirası’ Great barrier reef bizden sonraki nesillere sağlıklı şekilde kalır.

Great Barrier Reef- Reef edu;

3 Responses to Great Barrier Reef GBR

  1. Halim Dağcı 28 Haziran 2012 at 23:34 #

    Mükemmel alanlar, imkan olsa Great barrier reef ve diğerlerini şöyle gezip gelsek demek geliyor insanın içinden. Yazı için teşekkürler.

  2. Reefedu 29 Haziran 2012 at 15:19 #

    Aynen Halim, gidebilmek güzel olurdu. Reef bariyerleri her zaman ilgimi çekmiştir.

  3. Yusuf elmas 30 Haziran 2012 at 00:50 #

    Harika resif alanları var, içim gidiyor.

Bir Cevap Yazın