Deniz Akvaryumu Tuz Oranı

Deniz Akvaryumu Tuz Oranı, tuz yoğunluğu, tuzluluk değeri gibi kurulum aşamasında ayarlanması veya kurulumlar sonrası ise dengede tutulması gereken deniz akvaryumu tuz yoğunluğu derecesini ifade eder. Akvaryum sakinlerinin hemen hemen hepsi veya büyük çoğunluğu doğal alan üretimi veya yabani canlılardır. Her durumda da sabit habitat değerlerine aşina türlerdir. Tuzlu Su Balıkları ve mercanları ithal edildikleri ülkelerden sevkiyat aşamasında olsun, yahut karantina da tutuldukları aşamada olsun farklı tuz değerlerine maruz kalırlar. Elbette satın alan hobici arkadaşların da akvaryumunun Deniz Akvaryumu Tuz Oranı farklı olacaktır. Deniz Akvaryumu Tuz Oranı değişkenliği canlıları olumsuz etkileyebilecek unsurlardandır. Mercan ve balıkların savunma sistemlerinin zayıflamasına, hastalıklara ve parazitlere karşı açık konuma getirecektir. Adaptasyon sürecini dikkatli ve yavaş ve yine sağlıklı yapmak gerekir. Marin tarzı akvaryumumuzda Deniz Akvaryumu Tuz Oranı 1.019-1.023 arasında yoğunlukta olabilir. Resif akvaryumlarında ise Deniz Akvaryumu Tuz Oranı tavsiyesi 1.024-1.026 arasıdır.

Deniz Akvaryumu Tuz Oranı Ölçümü:

Deniz Akvaryumu tuz oranına etki eden unsurlardan biri su buharlaşmalarıdır. Su fiziksel olarak saf buharlaştığından, akvaryumlara tatlı su ilavasi yapılarak Deniz Akvaryumu Tuz Oranı ve diğer elementlerin oranları dengede tutulur. Su tamamlama konusunda zaman uzadığında Deniz Akvaryumu Tuz Oranı buharlaşma sonucu yükselir. Tatlı su ilave edilerek yoğunluk düşerek dengeye alınır. Tüm bu aşamalar ani çıkış ve iniş demektir. Hasas türler bundan hoşlanmayacaktır. Deniz Akvaryumu Tuz Oranı otomatik tatlı su ekleme ünitesi veya günlük düzenli ekleme yapılarak daha stabil tutulabilir.

Deniz Akvaryumu Tuz Oranı Ölçümü Refraktometre:

Deniz akvaryumu tuz oranı ölçümünde güvenli yöntemlerden biri de Refraktometre kullanımıdır. Refraktometre kullanımı öncesi çizmeyecek bir bez ile ilk olarak ön eğik camı temizlemek gerek. Daha sonra doğru Deniz Akvaryumu Tuz Oranı alabilmek için kalibre etmek lazım. Bunu yapmak için temiz bir tatlı su tercihen RO sudan 3-5 damla kadar eklemek gerek. Refraktometremizi ışık göreceği bir alana doğru tutarak bakıyoruz. Ekranda 0 işaretini görene kadar ayar yani kalibre vanasını çevirerek ayarlıyoruz. Bunu zaman zaman tekrarlamak iyi olur. Refraktometre akvaryum esnafından temin edilebilir, ortalama olarak 100 ile 150 lira arasında değişen marka ve modelleri mevcuttur.

Deniz Akvaryumu Tuz Oranı Hydrometer;

Deniz Akvaryumu Tuz Oranı ölçmek için kullanılır. Haznesi akvaryumdan alınan su ile doldurulur. Refraktometre içinde bulunan ibre kap üzerinde işaretli bulunan tuz yoğunluğu oranına kadar yükselir ve size Deniz Akvaryumu Tuz Oranı hakkında bilgi verir. Deniz Akvaryumu Tuz Oranı konusunda daha dikkatli olmanın faydalarına değinirken platfom içerisinde Deniz Akvaryumu Tuz oranı hakkında ölçümler noktasında zıt değerler çıkmaktadır. Ölçümler sonrası akvaryumun değeri düşünülenin 7-8 birim üzeri çıkabilmektedir. Bu açıdan kullanılan tuz ölçerin sağlaması yapılmalıdır. Farklı bir açıdan bakarak kullanılan deniz tuzu ürünü üzerindeki gram değerleri baz alınarak hassas terazi ile ölçüm ile kullanılacak su litresine göre tuz ilavesi mümkündür. Farkı olarak belirlenen bir kap veya bardak ile zaman içinde tam ölçüm şeklinde tuz miktarını tutturarak kullanan hobiciler aynı şekilde bulunmaktadır.

Deniz Akvaryumu Tuz Oranı-Reef-edu;

2 Responses to Deniz Akvaryumu Tuz Oranı

  1. Erman Pehlivan 23 Temmuz 2012 at 16:53 #

    Deniz akvaryumu tuz oranını çok iyi açıklamışsınız kutlarım.

  2. Reefedu 25 Temmuz 2012 at 20:34 #

    Teşekkürler, deniz akvaryumlarında tuz yoğunluğu önemli bir konu.

Bir Cevap Yazın