Deniz Akvaryumu Suyu Nasıl Hazırlanır

Deniz akvaryumu suyu nasıl hazırlanır diye merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz ve deniz akvaryumu merakınızın başında olmalısınız. Acele etmeyin, deniz akvaryumu sabır işidir ve sakince deniz akvaryumu suyu nasıl hazırlanır yazımızı okuyun yanlış yapmayın. Doğru su hazırlamak demek, basit bir doğru yaparak başlamak anlamına gelmez. Yapacağınız veya doğru oluşturacağınız deniz akvaryumu suyu çil çil nakit paralarınızı kurtarmakla kalmayıp, aynı zamanda cemil cümle doğal alanından egomuz uğruna getirttiğimiz canlıların hayatını kurtarmak anlamınada geliyor. O halde iki yönlü kurtarma oprerasyonunda deniz akvaryumu suyu nasıl hazırlanır görelim.

Deniz Akvaryumu Suyunun En Doğru Yolu

Deniz-Akvaryum-Suyu-Nasıl-Hazırlanır

Deniz akvaryumu suyu nasıl hazırlanır merakı bizi doğal olarak en doğru tatlı suyu bulmaya öncelikli olarak yönlendirir. Tuzumuzu karıştıracağımız su nasıl bir su olursa iyi bir deniz suyu takliti olur? Öncelikle klasik olanı yazalım adet bozulmasın. Çeşme suyu kullanmayın, bilimum ağır metal, Silikat, Fosfat, Nitrat içermesi muhtemeldir. Şehirlere göre değişir ama önerilmez. Kullanıp sorun yaşamayan yok mu var ama bizim işimiz deniz akvaryumu suyu nasıl hazırlanır, su hazırlarken işi şansa bırakmak değil. Çeşme suyu kullanmadığımızı düşünürsek, en ideal su ya RO su reverse osmosis olacak veya üzerindeki değerleri okunarak uygun marka damacana su olacak. Hangisi daha iyi sorusunun net bir yanıtı genel düşünce yapısında Ro su olarak şekillenmiştir ama kalitesiz ro su çeşme suyundan farksız etkilere neden olabilir. Damacana su kullanılarak gayet güzel su hazırlanabilir, yine iyi seçilmiş Ro ünitesi de oldukça güzel su değerleri verir. Deniz akvaryumu suyu nasıl hazırlanır konusunda ana hedefimiz mümkün olduğu kadar sıfır değerlere sahip tatlı suyu edinmek olmalıdır. Çünkü, tercih ederek kullanacak olduğumuz deniz tuzu içeriğinde deniz akvaryumuna gerekli olan ana ve eser elementler dengeli olarak bulunur. Bunun dışında, akvaryum suyu hazırlamak için kullanacağımız su içinde fazladan olan her element bu hassas dengeyi bozar veya etkiler. Doğru tatlı suyu bulduktan sonra esnafımızdan edineceğimiz deniz akvaryumu tuzunu doğru oranda tatlı su ile karıştıracağız. Bu işleme aşağıda değineceğiz. Homojen şekilde karıştırılmış olan tuzlar en ideal deniz suyu değerlerini verir, satın alırken seçimi doğru yapmalısınız. Doğru seçim için Deniz akvaryumu tuzu kararı yazımıza göz atabilirsiniz.

Deniz Akvaryumu Suyu Nasıl Hazırlanır- Akvaryum Hazırlık:

Deniz akvaryumu suyu nasıl hazırlanır yazı kısmımız artık akvaryum içindeki suyu hazır hale getirmek üzerine olacak. Temizlenmiş olan akvaryumun tababına kumu suyu doldurmadan serersek daha az suyu bulandırırız ve işlem daha kolay olur. Deniz akvaryumunda mercan kumu ve canlı kum diye adlandırılan farklı türlerde kumlar kullanılabilir. Canlı kum satın almış isek tuzu ekleyip erittikten sonra canlı kumu eklemeliyiz ama normal kum kullanıyorsak suyu doldurmadan önce kumu ekleyebiliriz. Kumu ekledikten sonra deniz akvaryumu suyu nasıl hazırlanır işleminde suyumuzu akvaryuma doldurabiliriz. Sumplu sistemlerde sump sisteminin çalışması için su miktarını sumpun yarısına kadar gelecek şekilde doldurabiliriz. En son canlı kaya ilavesinde su taşmasın diye fazla gelen suyu sistemden çekmeliyiz, buna dikkat etmek gerekir. Suyumuzu akvaryuma doldurduktan sonra her 30 litreye 1 kg tuz denk gelecek şekilde tuzumuzu akvaryuma yavaşça ilave edebiliriz. Önceden hazırlamış olduğumuz akıntı motorlarımızı bu aşamadan sonra erime kolay olsun diye çalıştırmalıyız. Artık bu aşamada tuzun tamamen erimesini beklemeye geçiyoruz.

Deniz Akvaryumu Suyu Nasıl Hazırlanır- Tuzun Erimesi Sonrası:

Tuzumuz eriyip su berraklaştıktan sonra deniz akvaryumu suyu nasıl hazırlanır işleminde son bir ince ayar yapabiliriz. Deniz akvaryumu Tuz oranı ve yoğunluğu 1024 aralığında olmalı. Bunun için refraktometre veya standart ibreli tuz ölçer kullanabiliriz.

Deniz Akvaryumu Suyu Nasıl Hazırlanır

Su hazırlama aşamasından akvaryum görüntüsü.

Protein skimmer ekipmanımızı, sump dönüş sistemimizi, akıntı motorlarımızı artık çalışır vaziyette getirmeliyiz. Su tamamen berrak hale geldikten sonra canlı kayalarımızı ekleyebiliriz. Seramik kaya kullanacaksak, ilk aşama işlemi olan kumu ilave etme kısmında seramik kaya dekorumuzu da ilave edebiliriz. Deniz akvaryumu suyu nasıl hazırlanır sorusunun cevabı yazımız içerisinde anlatıldığı gibidir. Sonraki aşamalar sizin araştırma ve okuma merakınıza kalmıştır, araştırılarak gidilen her unsur daha sorunsuz ilerler. Deniz akvaryumu suyu nasıl hazırlanır yazımızın faydalı olmasını dileriz.

Deniz Akvaryumu Suyu Nasıl Hazırlanır- Reef edu;

No comments yet.

Bir Cevap Yazın