Deniz Akvaryumu Mercan Yetiştiriciliği

Deniz akvaryumu mercan yetiştiriciliği iklimi uygun birçok ülkede yerel halkın geçim kaynaklarından biri. Aslında bu durum son derece doğaya faydalı bir durum ve uygulama. Elbette yerel halkın ve özellikle fakir yerel halk bulunan Afrika ülkelerinde bizim ülkemizde tarla olarak ifade ettiğimiz ama oralarda mercan tarlası olarak lanse edilen alanlara doğadan koparılan birçok mercan getiriliyor ve kaynak yapılıyor. Her ne kadar bunlar olsa da, doğadan toplanan mercan sayısının azalmasına etkisi var.

Deniz Akvaryumu Mercan Yetiştiriciliği Doğal Alan

Deniz akvaryumu mercan yetiştiriciliği

Deniz akvaryumu mercan yetiştiriciliği konusunda farklı işlemler dikkatimizi çekiyor. Bunlar, tamamen doğal olarak oluşmuş ama çok sığ olan alanlar, buralarda hasat yapmak, uygun sığ bir alanı yapay resif haline getirmek tercih edilen uygulamalar. En faydalı olan suni sığ resif oluşturulmasıdır. Suyun bu alanlarda sığ olması, deniz akvaryumu mercan yetiştiriciliği aşamasında mercanların daha çok ışık alarak hızlı gelişmesi ve yine renklerinin yerinde olmasında önemli bir etken. Tıpkı ülkemizdeki gibi mercan tarlalarında çalışanlar çoğunlukla bayan oluyor. Mercanlara karşı muhtemelen hem kibarlar ve hem de daha ilgilidirler kanımca. Yerel halk için bu bir zenginlik kaynağı olarak ne kadar görülüyor bunu bilemeyiz. Deniz akvaryumu mercan yetiştiriciliği ardından elde edilen mercanlar akvaryumlara ulaşana kadar birçok el değişiyor ve hepimizin zaman zaman duyduğu gibi doğal alanlarından çıkan mercan fiyatları son derece komik oluyor. Bu güzelim doğal tarlaların deniz akvaryumu balıkları açısından pek bir önemi yok. Çünkü, deniz akvaryumu mercan yetiştiriciliği uygulaması balıklar açısından pek tatmin edici olmuyor. Balıklar siyanür dahil olmak üzere çoğunlukla açık alanlardan eski yöntemlerle toplanıyor.

Deniz Akvaryumu Mercan Yetiştiriciliği Hasat

Deniz akvaryumu mercan yetiştiriciliği Deniz akvaryumu mercan yetiştiriciliği

Deniz akvaryumu mercan fiyatları bir yana insan bu kadar olanak olmasına karşın neden zaman zaman esnaflarda suni pigmentli deniz akvaryumu mercanları gördüğüne şaşırıyor. Deniz akvaryumu mercan yetiştiriciliği elbette her zaman bu kadar mükemmel doğal alanlarda yapılamıyor ve bu da mercanların renklerinde kötüye gidiş yaratıyor. Bunun yanında, depolarda veya kötü kapalı sistemlerde çok beklemiş olan mercanların renk kaybetmesi ardından da böyle bir uygulamaya gidiliyor olabilir. Uzun yıllardır zaten bize göreb servet olan balıkların olta ile avlanıp tava yapıldığına şahit olduk, bu son derece doğaldı. Çünkü, insanların yaşam ortamı bu alanlardı ve oralarda bu balıklar yaşıyordu. Beslenme ihtiyacı önünde pek engel tanımaz. Deniz akvaryumu mercan yetiştiriciliği her ne kadar bize bu kadar kolay gelse de, fiyatların yüksek olması bürokrasi dahil, ulaşım ve değişen eller dahil olmak üzere düşünüldüğünde biraz olsun anlaşılabilir oluyor. Neresinden bakarsanız bakın deniz akvaryumu mercan yetiştiriciliği doğayı korumak anlamında son derece güzel ve geliştirilmesi gereken bir konudur. Temennimiz ise, bu alanların çoğalması, çoğalması ardından bizlere ulaşan deniz akvaryumu mercanlarının ucuzlaması ve kolay bulunabilir olması.

Deniz Akvaryumu Mercan Yetiştiriciliği- Reef edu;
No comments yet.

Bir Cevap Yazın