Deniz Akvaryumu Maliyeti

Deniz akvaryumu maliyeti tuzlu su akvaryumu sahibi olmak isteyenlerin merak listesindeki baş rol oyuncusudur. Hayalinizdeki akvaryuma ne kadar harcayarak sahip olabilirsiniz sorusunun cevabı işin aslı sizin hayalinizin ne olduğunda yatar. Hayaliniz nedir? Deniz akvaryumu maliyeti açısından bir liste hazırlanmaya çalışılsa önümüze karmaşık akvaryum hacimlerine farklı fiyatlar, akvaryum kurmak isteyenlerin beslemeyi arzu ettiği türlerin ne olduğuna kadar önümüze bir hayli içinden çıkılamaz çeşitlilikte farklı istekler çıkar. Elbette her her arzu edilen akvaryum tarzının belirlenebilir bir deniz akvaryumu maliyeti var ve bu noktada yapabileceğimiz sadece kafanızda bir fikir oluşabilmesi. Size en uygun akvaryum ne olabilir?

Deniz Akvaryumu Maliyeti Akvaryum Seçimi:

deniz akvaryumu maliyeti

Deniz akvaryumu sahibi olunması aşamasında öncelikle ortalama kurulum hacimlerini baz almamız gerekirse bu hacim 300 Litre olur. Daha büyük boyutlara sahip bir akvaryum sahibi olmanın bedeli elbette deniz akvaryumu maliyeti açısından gücümüze bağlıdır ve bunda sınır sizin cebinizdir. Akvaryum hacim önerisi yapmak bu noktada gereksiz olur çünkü büyük hacimli akvaryumların maddi yükünü kaldırabildikten sonra bakım ve idaresinde sorun yoktur.

300 litre Sump sistemli deniz akvaryumu maliyeti ortalama 600 Lira civarı olur. Çevrenizdeki veya bilindik güvenilir bir akvaryum esnafına yaptırmak mümkündür. Esnaf bazında yaptırmak isterseniz ölçülerini siz belirleyebilirsiniz. Hazır sistemlerde ölçü belirlemek gibi bir avantajınız yoktur ancak hazır sistemlerin farklı ölçüleri size uyuyorsa bu tercih de kullanılabilir, genel tavsiyemiz yaptırmanız yönünde olur.

Deniz Akvaryumu Maliyeti Ekipmanlar:

Akvaryumu edindikten sonra deniz akvaryumu maliyeti listemize deniz akvaryumu aydınlatma maliyetini ekleyebiliriz. Deniz akvaryumlarında aydınlatma önemli bir unsurdur, bu ekipmandaki hata veya tasarrufa kaçışın geri dönüşü uğraş ve istenmeyen yosunlar olur. Bu açıdan yukarıda önerilen veya gücünüz oranında belirlediğiniz hacime uygun aydınlatmayı deniz akvaryumu genel tecrübeleri içinde kendini kanıtlamış ürünlerden seçmelisiniz. Ortalamayı baz aldığımız 300 Litre akvaryumunuza 5X 24 WAT T5 Floresan önerisinde bulunabiliriz. Böyle bir armatürün maliyeti lambalar dahil 700 ile 900 lira civarındadır. Yeni yeni artık kabul gören Led aydınlatma sistemleri ile deniz akvaryumu maliyeti daha aşağı çekilebilir. Elbette burada bir hatırlatma yapmak gerekirse, hazır led armatürler oldukça pahalı, led armatürü konusunda amaç maliyeti düşürmek ise kendiniz yapmalısınız.

Deniz akvaryumu maliyeti yurt dışı ile ülkemiz arasında bir hayli farklılık gösteriyor. Biz kendi deniz akvaryumu maliyeti listemizi oluşturmaya Protein skimmer ile devam edebiliriz. Protein skimmer aydınlatma gibi deniz akvaryumu kurulumu konusunda ciddi öneme sahiptir. Aslında başarınızın kalbi olabilecek bir ekipman olduğunu söyleyebiliriz. Tasarruf etmek adına giderek işlevsizleşen modellere yönelmek hata olur. Verilen linki incelerseniz deniz akvaryumu maliyeti listesini kabartan öncü ekipmanlardan olduğunu görürsünüz. 300 Litre akvaryumda ortalama yumuşak mercan, Lps mercan ve balık karması düşünürsek ortala hacim birimimiz olan 300 litre akvaryumu yürütecek bir protein skimmer fiyatı en düşük 350 Lira ve en ideal model için 900 Liradır.

Deniz akvaryumu maliyeti listemiz kabarmaya devam ediyor. Sırada deniz akvaryumu akıntı konusu var. Su hareketi deniz akvaryumu için yine sıralanan ekipmanlar kadar önemlidir ancak su hareketi sağlama konusunda hafif de olsa tasarrufa kaçmak mümkündür. Bunun anlamı dalga yapıcılar yerine düz akıntı motorları kullanılabilir veya sump dönüş motorunun akıntısından destek alınabilir, yine akıntı ihtiycı düşük canlı yükü seçimi ile deniz akvaryumu maliyeti düşürülebilir. Seçiminde önemli olan suyu ısıtmayacak marka ve modellerden seçilmesidir. Ortalama hacimimiz olan 300 litre için karşılıklı 2 adet 3000 saat litre gücünde akıntı motoru yeterli gelecektir. 2 adet akıntı motoru maliyeti ortalama 240 Lira olur.

Deniz akvaryumu maliyeti şekillenmeye başlarken sırada Canlı kaya var. Canlı kaya seçerken yapılması gerekenler linkte verilmiştir. 300 Litre ortalaması olan akvaryuma gereken canlı kaya miktarı aşağı yukarı 40 ile 50 kg civarındadır, kg fiyatı ortalama 8 Lira olup, toplamda 400-450 lira civarındadır.

Deniz akvaryumu maliyeti listesini akvaryum kumu ile şekillendirmeye başlayalım. 300 litre akvaryuma 10 kg kum yeterlidir. Aşağı yukarı 10 kg kum maliyeti 50 lira civarında olur.

Deniz akvaryumu maliyeti şekilleniyor, listeye son olarak deniz akvaryumu tuzu ilave edebiliriz. 10-11 kg tuz 300 litre akvaryuma yeterlidir. 10 kg tuz 80 lira civarı tutar ama elinizin altında fazlası her zaman bulunmalıdır.

Deniz Akvaryumu Maliyeti-Deniz Akvaryumu Kurulumu:

Deniz akvaryumu kurulumu aşamasına gelindiğinde yukarıdaki listenin toplamına bakalım.

Akvaryum 600 Lira:

Aydınlatma ortalama 800 Lira:

Protein skimmer ortalama 500 Lira:

Akıntı motoru 240 Lira:

Canlı kaya 400 Lira:

Kum 50 Lira:

Deniz tuzu 80 Lira:

Bu rakamlara su gideri, boru tesisatı vb olarak 150 lira ekleyebiliriz.

Toplam deniz akvaryumu kurulumu maliyeti canlılar, bazı sonraki katkılar hariç 2.670 Lira civarında çıkar. Çıkarmaya çalıştığımız deniz akvaryumu maliyeti elbette canlı türü seçimindeki hedefler noktasında, daha fazla ilgi ile daha mütevazi ekipmanlara yönelme veya kendin yap kavramında bazı malzemelerin yapımıyla aşağı çekilebilir ve yine tercihleriniz noktasında artabilir. Deniz akvaryumu maliyeti konusunda kafanızda fikir oluşması adına faydalı olmasını dileriz.

Deniz Akvaryumu Maliyeti-Reef edu;

No comments yet.

Bir Cevap Yazın