Deniz Akvaryumu Kurulumu

Deniz akvaryumu kurulumu düşüncesi içinde ilk aklımıza gelen soru ‘deniz akvaryumu zor mu’ sorusudur. Zor sayılmaz ama araştırma eksik yapılırsa giderek zorlaşır. Kimyager olmanız gerekmiyor ama su kimyası ana parametrelerini az çok kavramak, test ve ölçüm kitlerini kullanabilmek, akvaryumla ilgili biyolojiyi biraz olsun anlamak kolay olması için yeterli. Gelişen teknoloji, yenilikler, araştırmacı ve bilgiye ulaşılabilen hobicileri çoğaltıyor. Tabii bir de uyanık olup deniz akvaryumu maliyeti dengelenmeli. Bunun yanında deniz akvaryumu kurulumu açısından tüm merak ettikleriniz kurulum kategorisinde bulunuyor.

Deniz Akvaryumu Kurulumu Gerekli Malzemeler ve Akvaryum Seçimi:

Deniz akvaryumu kurulumu emek ve akıl ister, hazır olun.

Deniz akvaryumu kurulumu hayalimizde yer edinmeye başladıysa akvaryum seçimini ve deniz akvaryumu için gerekli malzemeler seçiminiiyi yapmak gerek. Örnek olarak,
Nano reef kurulumu yapmak istiyorsak daha seçici olmalı ve canlı yükünde kendimizi tutmalıyız. Akvaryum seçiminde ışık gücünün ulaşabileceği yüksekliği (Ortalama 50 cm) hesaplamalı ve küçük hacimler yerine su değerlerinin daha stabil kalacağı 100 litre ortalamaya sahip akvaryumları düşünmeliyiz. En büyük yüzey alanını sağlamak en iyi dikdörtgen şekilli akvaryumda bulunur. Destek almak için Deniz akvaryumu modelleri ve seçimi sayfamıza göz atın. Deniz akvaryumu kurulumu düşüncesinde eğer canlı olarak ışık ihtiyacı yüksek Sert (SPS) mercanlar hedeflenmişse çok özel bir aydınlatma armatürüne odaklanmak gerek, bakımı kolay (Yumuşak mercanlar) hedeflenmişse yine deniz akvaryumuna ve beslenen canlılara yetecek düzeyde olmasına özen göstermek gerekir. Ülkemizde deniz akvaryumu kurulumu için T5 florasan armatür tercihi oldukça yaygın. Eğer derinliği olan deniz akvaryum kuruluyorsa metal Halide kullanılabilir. Aynı zamanda metal halide reef akvaryumları için uygun bir aydınlatmadır. T5 florasanlar yüksekliği 40 cm olan reef tarzı akvaryumlar için uygundur. Son zamanlarda deniz akvaryumu kurulumu konularında Led aydınlatma popiler olmaya başladı ve başarılı akvaryum tecrübeleri yansıyor. Ancak, halen tam olarak birçok belirsiz noktası var. Deniz akvaryumu kurulumuna devam ederken, deniz akvaryumu kurulumu su hazırlama linkimizden ön hazırlık bilgilerini alabilirsiniz.

Deniz Akvaryumu Kurulumu ve Filtrasyon:

Deniz akvaryumu kurulumu Sump ve protein skimmer.

Deniz akvaryumu kurulumu konusunda akvaryum hacmine ve hedeflenen canlı yüküne göre güçlü kaliteli bir filtrasyona ihtiyacınız olacak. Tüm akvaryumlar için aslında bu geçerlidir. Kuruluma başlandığında şartlar ilk önce sump sistemi için sonuna kadar zorlanmalı. Akvaryum hacimleri düştükçe örnek olarak, 80 litrelik bir nano akvaryumda şelale filtre veya akvaryum arkasın taşırma filtre sistemleri kullanılabilir. Deniz akvaryumu kurulumu çabasında kuşkusuz filtras için en önemli ekipman protein skimmerdir. Çalışma prensibi gereği üretiği hava kabarcıkları ile Proteinleri bağlar ve katı köpük oluşturur. Bu köpükler toplama haznesine bırakılır ve atıklar akvaryumdan uzaklaştırılır. Bu etkileriyle deniz akvaryumu kurulu için akıllıca hareket edilmesi gereken ekipmanlardan biri. Piyasada birçok farklı tipi ve markası bulunur. Hava taşlı ps modelleri düşük güce sahiptir ve küçük hacimlere uygundur. Deniz akvaryumu kurulumu için motorlu protein skimmer modelleri daha doğru olur.

Deniz Akvaryumu Kurulumu Canlı Kaya:

Deniz akvaryumu kurulumu canlı kaya önemlidir.

Deniz akvaryumu kurulumu aşamasında canlı Kaya hem filtrasyon ve hem de dekor olarak önemlidir. Deniz akvaryumu kurulumu yapmak isteyen arkadaşlar canlı kayanın önemini kavramalı ve canlı kaya seçerken dış görünümüne göre değil, gözenekli ve hafif yapıda olmasına dikkat etmeli. Canlı kaya üzerinde bol miktarda yaşam formu barındıran ve resif bölgelerinden çıkarılan kayalardır. Yüzeyinden içlerine doğru bir çok bakteri çeşidini barındırır. Canlı kayanın derinliklerine doğru ulaşan çatlaklar ve kanallarda ise su çok yavaş seyreder. Yüzeyden buraya ulaşana kadar da oksijen aerob bakterilerce kullanılır. Oksijen azaldıça kayanın derinliklerinde anaerob bakteriler nitratla beslenir. Canlı kaya kullanılmayan bir akvaryum, doğadan yakalanan canlılar için de inandırıcı bir ortam olmaz, yabancılık uyandıracak ve size ise görsel keyif vermez. Deniz akvaryumu kurulumu bu eksilerle başlarsa, canlılar ve sizin için üzücü olabilir. Bunlara rağmen Canlı kayanın yerini alabilecek farklı seramik veya türevi malzemeler piyasada bulunur. Deniz akvaryumu kurulumu sırasında seramik kayalarda kullanılabilir. Yerli canlı kayaların çıkarıldıkları bölgeye ve kürlenmelerine göre kalitesi değişir. Satış noktasına nasıl ulaştığından ne kadar iyi kürlendiğine kadar bir çok faktör mevcut ve faktörler kaya kalitesini ortaya koyar. İthal canlı kayalarında kalitesi değişken olur, getirildikleri su miktarı (ağırlık) ve yine hangi bölgenin kayası olduğu ile alakalı olarak değişir. Fiji, singapur kayaları ülkemizde bulunabilen canlı kaya türleri. Satış noktaları deniz akvaryumu üzerine yoğunlaşmış akvaryum esnafıdır. Canlı kaya deniz akvaryumlarının biyolojik açıdan mimarı sayılır.

Deniz akvaryumu kurulumu Kum Seçimi:

Deniz akvaryumu kumu yaşam doludur.

Deniz akvaryumu kurulumu aşamasında deniz akvaryumu kum seçimi konusu oldukça geniş ve göreceli bir konu. Genellikle tatlı su akvaryumları için kullanılan çakıl ve türevleri kullanılamaz. Bunun yerine, mercan kumu, argonit kum ve canlı kum tercih edilir. Mercan kırığı haricindeki kum çeşitleri kum aralarında minik kabuklu yaşamına izin vermez. Tortu birikimi yapacağı endişesi ile mercan kırığı kullanımı artık geri plana atılmaya başlanmıştır. Taban kumu konusunda geniş bilgiyi linkte bulabilirsiniz. Deniz akvaryumu kurulumu sırasında deniz suyu ortamı yaratmak için akvaryum esnafından deniz akvaryum tuzu temin etmeniz gerekir. Suni tuzlarla kurulan akvaryumlarda yaklaşık olarak deniz suyu koşulları yakalanabilir. Kaliteli RO cihazı kullanımı veya marka damacana su iyi bir su ortamı yaratmak için önemlidir. Ucuz tuz karışımları sağlıklı şekilde balık beslemenize engel olacaktır. Deniz akvaryumu kurulumu öncesi veya sonrası elimizin altında sürekli tuz bulundurmak su değişimleri için gereklidir. Tuz yoğunluğunu Hydrometre kullanarak ölçeriz. Doğadan yakalanan ve toplanan deniz canlıları, milyonlarca yıl sabit kalan su değerlerinden, akvaryumlarımıza konuk olmak üzere çeşitli ülkelere yollanıyor. Sevkiyat sırasındaki suyun ve bizlerinin akvaryumunun tuz yoğunluğu farklımoluyor, bu yüzden yavaş bir adaptasyon iyi olur. Canlıların savunma sistemleri hastalıklara karşı dirençlerini azaltır. Balık ağırlıklı deniz akvaryumu kurulumu yapıyorsak, 1.019-1.023 tuz yoğunluğu uygundur. Resif akvaryumlarında ise tavsiye edeceğimiz tuzluluk oranı 1.024-1.026 arası. Akvaryumlarda buharlaşma yolu ile su eksilir ve eksilen su saf olarak buharlaşır. Eksilen su bu yüzden tatlı su olarak eklenir.

Deniz akvaryumu kurulumu su hareketi;

Deniz akvaryumu dalga motoruları besin taşır, canlı temizler.

Deniz akvaryumu kurulumu sonrası seçilen canlıların ihtiyacına göre deniz akvaryumu akıntı konusu diğer bir önemli unsurdur. Seçilen hacme uygun akıntı yaratmak beslenecek tüm canlılar açısından önemlidir. Ne fazla ne de düşük olmalıdır. Deniz akvaryumlarında akıntı konusunda geniş bilgiyi linkimizde bulmanız mümkün. Deniz akvaryumu kurulumu sonrası yeni kurulmuş olan akvaryumda biyolojik döngünün sağlıklı başlaması için bir miktar yemleme yapmak uygundur. Yine bakteri kültürleri kullanılabilir. Deniz akvaryumu kurulumu sonrası akvaryum hazır olduğunda eklenen balıklar ve omurgasızlar atık değerleri oluşmaya başlar. Düzenli su değişimleri akvaryumlarda biriken nitrit, nitrat, fosfat gibi zararlı maddeleri uzaklaştırır. Canlılar tarafından tüketilen bazı elementler su değişimi ile tekrar akvaryuma kazandırılır. Öncelikle su değişimini yaparken akvaryumun litresi, balık çeşitliliği, balık sayısı gibi dikkate alınması gereken önemli hususlar vardır. Su değişimlerinde akvaryumunuz küçükse ve içinde balık sayısı fazlaysa haftalık % 20 su değişimi idealdir.

Su Değişimlerinde dip süpürgesi kullanmak kumun içerisinde biriken balık dışkısı veya yem kalıntılarının büyük oranda alınmasını sağlar. Bu da nitrat oluşumunu engeller veya azaltır. Su değişimlerinde kullanılan su dikkatli seçilmeli, su ağır metal, fosfat, nitrat gibi zararlı maddeleri bulundurmamalı. Su değişim esnasında akvaryum suyunun ısısının düşmemesi için ilave edilecek suyun ısısına dikkat etmeliyiz ki, beyaz benek gibi hastalıklardan uzak duralım. Deniz akvaryumu kurulumu sonrası diyatom evresi kendini kahverengi alg oluşumu ile belli eder. Bu süreç yavaş yavaş azaldığında su kaliteli test kitleri ile ölçülmeli ve balık eklenme zamanına karar verilmeli. Ayrıca dilerseniz Deniz akvaryumu kurulumu videosuna göz atabilirsiniz.

Deniz akvaryumu kurulumu Reef-edu;

10 Responses to Deniz Akvaryumu Kurulumu

 1. Serdar Aysan 05 Temmuz 2012 at 02:04 #

  Deniz akvaryumu kurulumu yazınız için teşekkürler.Zaten bu kadar ince düşünülebilse sorunlar az yasanır ama ne yazık ki maddi imkanlar veya acelecilik engelliyor sanırım.

 2. Halil Kocan 05 Temmuz 2012 at 07:31 #

  Birçok hobiye yeni başlayan bu yazıları ve kaynakları daha önceden bulamıyordu ama artık yeni nesil şanslı. Bu yüzdende hatalar yapılarak öğreniliyor ve daha doğru kurulum için 2. kuruluma gidiliyordu.

 3. Reefedu 05 Temmuz 2012 at 21:48 #

  Yorumlarınız için teşekkürler. Deniz akvaryumu kurulumu hesap kitap işi olduğu kadar emek işi aynı zamanda.

 4. Reefedu 03 Eylül 2012 at 23:43 #

  Emek hangi işte gerekmiyor zaten, deniz akvaryumu kurulumu konusunda sabırlı olanlar veya olabilenler bence ipi daha çabuk ve sorunsuz göğüslüyor.

 5. Yusuf Elmas 26 Kasım 2012 at 10:41 #

  Deniz akvaryumu kurulumu konusunda forum bölümünden çok bilgi aldım. Gerçekten birçok tuzlu su kurulum konusu faydalı katkılarla ilerlemiş. Sump sistemi konusunda kararsız kaldım, ses yaparsa evde hır gür çıkabilir. Sump olmadan da pek tavsiye edilmiyor. Aslında bir nano reef kurulumu yaptım ama aklımda daha büyük hacimler var.

 6. Bülent 26 Kasım 2012 at 11:28 #

  Ekipman , ayrılan bütçe kadar tecrübe de çok önemli deniz akvaryumu kurulumunda.
  Tecrübe paylaşımı ve ipuçları birçok sorunu daha oluşmadan çözüyor.
  Elinize sağlık.

 7. Reefedu 26 Kasım 2012 at 18:30 #

  Yorumlara teşekkürler. Farklı bir açıdan deniz akvaryumu kurulumu konularını yakında sistemler bazında ele alacağız. Forum kısmından foruma ulaşarak kafanıza takılanları sorabilirsiniz. Ayrıca linkten bazı soruların yanıtlarını bulmanız mümkün.

  http://reefedu.com/deniz-akvaryumunu-nasil-kurabilirim.html

 8. Murat 26 Kasım 2012 at 19:49 #

  Şimdiki zamanda herşey elimizin altında, okuyoruz, araştırıyoruz, deniz akvaryumu kuruyoruz. Bir de sabırlı olsak mutlu sona ulaşacağız. Ama tez canlılığımıza yenilmemiz her şeyi sil başa döndürüyor, kimimiz dönüyor, kimimiz hobiden soğuyor. Aslında bu tür tecrübe edilip yazılan makalelere ulaşarak hata payımızı sıfıra indirebilmektir.Yoksa yıllar önce yazılmış, herkesin kopyala yapıştır yöntemi ile bizlere sunuduğu kaylaklara kalırsak, hata payımız oldukça yükseklerde olduğu da, kaçınılmaz bir gerçektir. Bu yüzden deniz akvaryumu kurulumu üzerine değerli bir kaynak.

  Ellerinize sağlık, Üstad…

Bir Cevap Yazın