Deniz Akvaryumu Kum Tipleri

Deniz akvaryumu kum tipleri son zamanlarda evrim geçirme eğiliminde sanki, birçok farklı markanın taban malzemesi piyasaya sunuluyor. Canlı kum, aragonit tabanlı kumlar ve üretilen kumların suya eser element takviyesi yaptığı ifade ediliyor. Bazıları ise, kumlarının erime potansiyeli yüksekliğinden dem vuruyor ve bu yönüyle ön plana çıkmaya çalışıyor. Son yıllarda yayılan ve forumlardaki kum önerilerinin artık neredeyse tamamına yakınını kapsayan öneriler bu tarz eriyen kumlardan yana olmaya başladı. Yahut, canlı kumlar öneriler içinde oluyor. Peki bu kumlar ne kadar faydalı? Reef-edu olarak parmak sokacağımız nokta deniz akvaryumu kum gerçeği olacak.

Deniz Akvaryumu Kum Nedir?

Deniz akvaryumu kum akvaryumun makyajıdır, deniz akvaryumlarının görünmeyen yaşam mücadelesi yüzüdür, mikro yaşam kaynağıdır, biyolojik yaşam destekçisidir ve su kimyasının doğru koşullarda gizli kahramanıdır. Canlı kumlar hazır yaşamı sunar, ölü kumlar ise canlanma ve var olma mücizesi ortaya koyar. Hobici deniz akvaryumu kum denince ne ister ve yine deniz akvaryumu kumu hobicinin akvaryumundan ne bekler tarafını anlamak zaten en güzel deniz akvaryumu kum seçmek demektir. Yorumda bulunulacak olan kumların her biri deniz akvaryumlarına uygun kumlardır, öncelikle konunun boyutunu kavramak durumundayız ama her akvaryum yapısında her deniz akvaryumu kum türünün tam verim veremeyeciğini de kavramak durumundayız.

Canlı kumlar; Bu tarz kumlar biyolojik dengenin hızlı başlaması ve deniz akvaryumu diatom aşamasının çabuk sonlanmasını hedefler. Kum yapıları genelde ince tanelidir ve katman kalınlığı 2-3 cm civarında tutulur. Daha üstü katman kalınlığı eğer DSB model düşünülmüyor ve katman kalınlığı aradaki kalınlıkta kalıyorsa ağır metal birikmesi yapar, gaz tutması gerçekleştirir. Bu unsurlar zaman içinde deniz akvaryumu mercanları üzerinde olumsuz etkiler yaratır.

Deniz Akvaryumu Kum

Eriyen ve element takviyesi yapan kumlar; Deniz akvaryumu kum yapısı olarak anlaması güç kum türleridir. Düz mantık ile bakıldığında deniz akvaryumu kum dediğin zaman kum budur diyebilirsiniz ama eriyen kumlar biyolojik yaşamı desteklemez, gözeneklerde oluşan bakteriler olsa dahi eriyen bölgeler sürekli koloni sıfırlar. İlave olarak, aragonit tabanlı yani eser element takviyesi yapan kumlar doğal olsa idi, standart 8 Ph değerinde çözünmesi söz konusu olamazdı. Çünkü doğal aragonit 5,5 pH civarında çözünmeye başlar. Kalsiyum reaktörlerine karbondioksit pH düşsün ve aragonit erisin diye kullanılır. İlave olarak, eriyen kumların ve bu tarz satılan deniz akvaryumu kum çeşitlerinin üzeri coraline alg kaplamaz dikkat edilirse, bunun da altında yatan neden erimesi veya coraline alglerin oluşmayı tercih etmediği deniz akvaryumu kum yapısında olmalarıdır. Fakat, beyaz kalan deniz akvaryumu kum şekli en güzel kumdur görüşü ile bu yönleri absorbe edilir.

Deniz Akvaryumu Kum

Eriyen veya erimeyen ince taneli aragonit kumlar; Bu tarz deniz akvaryumu kum türleri görünüm olarak kişiye göre hoştur. Fakat pod gibi küçük kabuklulara yaşam olanağı tanımazlar, ince yapıları sayesinde tortu kum katmanlarına ulaşamaz ve bu yönden bakıldığında tortu olmuyorsa tüketen makro ve mikro kabuklulara da gerek yoktur diye düşünebiliriz…mi? Düşünemeyiz, eğer yeterli akıntı ile kum taneleri arasındaki tortu oluşumlarını dengeli kaldıran su hareketi sağlanırsa abartıya kaçılmamış iri kum taneleri birçok açıdan avantaj sağlar. Birçok su süzücü canlı gün içinde ve gece dengeli olarak beslenir.

Deniz Akvaryumu Kum Erimeyen Mercan kumu ve kırığı

Öncelikle kendi akvaryumumdan deniz akvaryumu kum yapımı yansıtan görüntüler eklemek istiyorum.

Deniz Akvaryumu Kum

Deniz akvaryumu kum yapılarını sıralarken, kumların üretim potansiyelleri yanında akvaryum faydalarının ön plana çıkarılması doğal bir süreçtir. Bu noktada bu kumların faydasızlığından söz etmek yerine en ideal faydayı alabilmek için doğru akvaryum yapısına sahip olmayı anlamak esastır. Mercan kırığı her ne kadar son yılların Nitrat deposu olarak lanse edilse de 12 yıllık deniz akvaryumu maceramda kullandığım tek deniz akvaryumu kum türüdür. Arada çok kısa süreli denemelerim olmuşsa da emektar mercan kırıklarım çok defa tamamen ölmüş ve tekrar yaşam bulmuştur. Görünen akvaryum tamamen sert mercanlardan ve az miktarda LPS ve SOFT mercan türünden oluşmaktadır. Tabanı ise çeşitli poliplerin istilası altındadır. Burada bu örneği sunmamın amacı, yeniliklere kapalı olmamakla birlikte tarzıma ve akvaryuma uygun yapıda süreklilik gösterdiğimi beyan etmektir. Deniz akvaryumu kum dendiği zaman eğer kumlar eriyor ve akvaryuma bir takım elementler yüklüyorsa ben harici element kullanmamalıyım, yok eğer sert mercanlar için asli olan elementleri düzenli dozlamak durumundaysam (ki mecburen eklenecek) kumun erimesine gerek görmem. Tortu ise benim korkum değil, yeterli derece ve seviyede besin kaynağımdır. Bunun dışındaki tek unsur, beyaz kalan kumları, eriyen veya standart canlı kumları tercih edenlere saygı duymaktan ibarettir. Deniz akvaryumu kum konusunda çeşitli arayış ve gözlemlerim de olmuştur, doğal kum yapılarını yerinde incelediğim olmuştur. Aynı zamanda deniz akvaryumu kumu olarak satılmayan ancak reaktörler için üretilen bazı malzemeleri bu alanda kullanmak için incelemekteyim.

Deniz Akvaryumu Kum- Reef edu;

, ,

No comments yet.

Bir Cevap Yazın