Deniz Akvaryumu Balık Çeşitleri

Deniz akvaryumu balık çeşitleri doğal olarak zengin bir tür seçeneğini kapsar. Gerçek anlamda doğa harikası olan bu organizmaların renkleri, boyutları, istekleri, beslenmeleri, fiyatları geniş bir yelpazede değişkenlik gösterir. Elbette deniz akvaryumu balık çeşitleri içinde en güzel balık, sizin akvaryuma uygun olan, zevk görüşünüze hitap eden, bütçenize uyan balıktır. Hobi içinde zaman ilerledikçe sıralanan şartların engellediği seçim şansı bir şekilde oluşturulmaya çalışılır. Akvaryumlar büyütülür, tür değişikliği yapılır, filtrasyon sistemi elden geçirilir ama bir şekilde her zaman aklımız deniz akvaryumu balık çeşitleri konusunda önümüzü açmaya odaklıdır. Makalemizin amacı size hitap edecek deniz akvaryumu balık çeşitleri nelerdir anlamak ve zorlandığınız karar aşamasında bir nebze yardımcı olmak.

Deniz Akvaryumu Balık Çeşitleri Büyük Türler:

Deniz akvaryumu balık çeşitleri

Deniz akvaryumu balık çeşitleri zenginliğinden söz etmişken büyük balık hayranlığı olanlardan söz etmemek olmaz. Aslında büyük balık kavramı kendi içinde değişkenlik gösterir. Köpek balığı veya orfoz büyük balık iken bazılarına abartı gelebilir. Bu tanıma girebilecek veya tanım içine almamız gereken türlerde bulunur. Örnek olarak tatlı dudak sweetlip balığı deniz akvaryumu balık çeşitleri içinde büyük balık sınıfındadır. Elbette büyük balık demek, geniş akvaryum demektir, güçlü filtrasyon demektir. Büyük balık türleri genel olarak reef uyumsuz balık türleri olarak tanımlanır. Bunun nedenlerinin başında atık yükleri veya mercanları gıda olarak görmeleri gelir. Mercanları büyük çoğunluğu gıda olarak gören balık türlerinin başında angelfish balıkları gelir. Büyük türleri bulunduğu kadar aynı zamanda cüce melek balıkları olarak tanımlanan türleri bulunur. Reef uyumları değişken olsa da reef akvaryuma eklemek cesaret ve şans gerektirir.

Deniz Akvaryumu Balık Çeşitleri Tang Balıkları:

Deniz akvaryumu balık çeşitleri

Deniz akvaryumu balık çeşitleri içinde tang balıkları hemen hemen şartları uygun olan tüm akvaryumlarda bulunur. Özellikle tercih edilme nedenleri aslında birkaç sebep içeriyor. Tercih nedenlerinin altında yatan ana unsurlar, mercanlara dokunmuyor olmaları ve nispeten büyük balık türleri olmaları diyebiliriz. Tang balıkları renk, desen ve form olarak zengin bir yelpazeye sahiptir. Deniz akvaryumu balık çeşitleri içindeki tang balıkları hobici ihtiyacını birkaç açıdan karşılıyor diyebiliriz. Aslında atık yükleri çok az değildir ama otçul ağırlıklı beslenmeleri ve akvaryum içindeki yosunları besin olarak tercih etmeleri diğer tercih nedenleri oluyor. Bazı türler istenmeyen yosunlarla mücadele konusunda çok iyi dosttur. Bazı tang balığı türleriyse kurulum aşaması artından diatom döneminde desteğini yosun temizliği yaparak gösterir. Bu türlerin başında Yellow tang balıkları gelir.

Deniz Akvaryumu Balık Çeşitleri Küçük Türler:

Deniz akvaryumu balık çeşitleri

Deniz akvaryumu balık çeşitleri elbette hep büyük türlerden oluşmuyor. Percula türleri, damsel türleri, gobi türleri, anthias türleri, kardinal türleri bir bütün olarak küçük boyutlu deniz akvaryumu balıkları sınıfına girerler. Her koşulda büyük balık veya küçük balık ayırmaksızın asıl kıstas akvaryumların hacimleri ve ekipman güçleridir. Akvaryumcu esnafında beğenilen her balık koşulsuz size uygun olmayacağı gibi akvaryumdaki diğer türler açısından da uygun olmayabilir. Tüm bu kıstasları düşünerek balık satın alırsanız daha uzun soluklu yaşatma imkanı sağlarsınız. Deniz akvaryumu balık çeşitleri makalemizi iç linkler ile süsledik, linklerde bulunan balık türleri inşallah sizin aradığınız türlerdir.

Deniz Akvaryumu Balık Çeşitleri-Reef edu;:

No comments yet.

Bir Cevap Yazın