Akvaryum Modelleri ve Çeşitleri

Akvaryum modelleri ve çeşitleri hakkında fikir isteyenlere bilgiler vermeye çalışacağız. İster tatlı su akvaryumu olsun veya deniz akvaryumu olsun akvaryum modelleri aşağı yukarı görünüm olarak benzer yapıya sahiptir. Filtre sistemlerinde farklılıklar görülebilir veya deniz akvaryumu kurulacak ise, aydınlatma için yükseklik gibi ölçütler farklı olabilir. Hazır akvaryum modelleri ve çeşitleri açısından istenen zordur ama yaptırmaya karar vermişseniz ölçüler sizin belirlediğiniz kriterlerde olabilir. Belirlenen ölçülerden ziyade, daha çok şekiller farklılık gösterir. Akvaryum kurmaya karar vermişseniz ve sırada akvaryum modelleri seçimi varsa Akvaryum adlı yazımızı okumanızı öneririz.

Akvaryum Modelleri ve Çeşitleri Dikdörtgen akvaryum:

Genel anlamda bakarsak, hobici arkadaşların en çok tercih ettiği akvaryum çeşidinin dikdörtgen akvaryumlar olduğunu görüyoruz. Tercih konusunda nedenlere bakacak olursak, yer sorunu daha az yaratan, hacim büyüklüğü sağlayan ve balıklara uzun yüzüş alanı sağladığından en çok tercih edilen akvaryum modelleri arasında bulunur. Bu tarz akvaryumların genellikle derinlikleri çok fazla sayılmaz. Ortalama 50 cm civarında olur. Hazır akvaryumlar da genellikle bu ölçülerde kalıplar şeklinde üretilir, böyle olunca akvaryumları güzel gösteren derinlik olgusundan biraz mahrum bırakır. Yaptırma akvaryum modelleri ve çeşitleri ise bu anlamda özgür bırakarak derinliği artırmanıza olanak sağlayarak çok daha görsel akvaryum yakalamanıza olanak sağlar.

Akvaryum modelleri ve çeşitleri

Akvaryum Modelleri ve Çeşitleri Kare akvaryum:

Kare akvaryum tarzlarını genelde tuzlu su hobicileri tercih ediyor. Akvaryum modelleri ve çeşitleri içinde derinliği en fazla olan akvaryumlardır. Tuzlu suyun yarattığı ışık kırılması daha efektif ve güzel görünür aynı zamanda. Bu tarz akvaryumlarda hacimden kazanılır ve daha derli toplu görünüm elde edilir. Dezavantajları olarak bakacak olursak, uzun yüzüşleri seven balık türlerinin sevmediği modellerdir. Eğer hacim yani ölçüler küçük değil ise sorun yaratmaz ama 60x60x60 gibi ölçüler pek tang ve angel türlerine uygun sayılmaz. Fakat, açık olarak belirtmek gerekirse bu tarz çok beğendiğim akvaryum modelidir.

Akvaryum modelleri ve çeşitleri

Akvaryum Modelleri ve Çeşitleri Köşe akvaryum:

Akvaryum çeşitleri içinde en fazla yer sorunu olduğunda tercih edilir. Bazen de akvaryumun aynı zamanda evin salonunda veya iş yerinde dekoru tamamlaması adına tercih edilen modellerden sayılır. Dekoratif olarak güzel görünmelerine karşı beslenecek balık, canlı çeşitliliği olarak sorunlar yaratan akvaryum modelleri ve çeşitleri arasında bulunur. Yine de dikkatli seçilecek canlılar ile çok şık bir görünüm yakalayabilirsiniz. Bu tarz akvaryumların filtre sistemleri yan tarafta dış filtre tarzında olduğunda genelde görüntü güzelliğini bozar. Şelale filtre veya dolap içi alt filtre sistemleri ile üst sump filtre sistemleri ile daha güzel görünen akvaryum modelleri ve çeşitleri diyebiliriz.

Akvaryum modelleri ve çeşitleri

Akvaryum Modelleri ve Çeşitleri Mobilyalı akvaryum:

Bu tarz mobilyalı akvaryum modelleri ve çeşitleri akvaryumu evin bir parçası olarak görmek isteyenlerin tercihi oluyor. Dekorasyona önem veren hobicilerin ve aynı zaman da hobide eskimiş tecrübeli hobicilerin ilk tercihi durumunda oluyor. Dikkat edilmesi gereken nokta, kullanılacak mobilyalı akvaryum tercihinde mobilyanın kalitesi. Membran, MDF ve kaplama mobilyalar uygun malzemelerden bazıları. Mobilyalı akvaryumların diğer artıları ise filtre sistemlerinin dolap içinde kullanılması ve diğer Akvaryum Ekipmanları açısından saklanacak yere sahip olması.

Akvaryum modelleri ve çeşitleri

Akvaryum Modelleri ve Çeşitleri Gömme akvaryum:

Yer darlığı çeken veya dekoratif yapıya önem veren hobicilerin tercih ettiği akvaryum modelleri ve çeşitleri arasında. Her şekilde dizayn etmek mümkündür. Görüş açısının kısıtlanması ve müdahale kabiliyetinin zayıf olması dezavantajı oluyor. Değişkenliği seven ve sık sık akvaryum değiştiren hobiciler için prk uygun değil ifadesini kullanabiliriz.

Akvaryum modelleri ve çeşitleri

Akvaryum Modelleri ve Çeşitleri Farklı dizayn akvaryumlar:

Klasik düzenden hoşlanmayan, dekoratif olarak farklılık arayan hobicilerin kendi hayal güçlerine sınırlama getirmeden ortaya çıkardıkları akvaryum modelleri ve çeşitleri ifadesi en güzel tanımla olur. Temizlik ve akıntı planı dikkatli yapılması gerekir. Belirlenen modeller bazen çok ilginç tasarımlar olabilir ve bu gibi akvaryumların şekli kadar filtrasyonunu ve aydınlatmasını hesaba katmak gerekir. Dekorasyon uzmanlarından yardım alınan veya iç mimar görüşleri ile ortaya çıkarılan Akvaryum modelleri ve çeşitleri de bulunuyor.

Akvaryum Modelleri ve Çeşitleri klasik filtreli akvaryumlar:

Genelde tatlı su hobicileri tarafından tercih edilir. Akvaryum hacmine ve yapısına göre uygun filtre düzeni seçilerek kullanılır. Dış filtre en etkili çözüm olmakla beraber, iyi planlanmış diğer alternatiflerle de çok sağlıklı akvaryumlar sürdürülmektedir. Sump sistemli akvaryum daha çok tuzlu su akvaryum sahipleri tarafından tercih ediliyor. Protein skimmer, kule, reaktörler, refigium,ısıtıcı gibi görselliği bozan ekipmanların saklanmasında önemli bir rol oynar. Oksijen ve akıntı zenginliği yaratır. Bu avantajı sayesinde sump sistemli akvaryum tatlı su hobicileri tarafından da tercih edilir. Hacimden kazandırması ve akvaryumun yapısına göre yapılacak yeniliklere açık olması avantaj sayılır. Ayrıca hacimden kazandırarak daha sağlıklı akvaryum oluşturulmasına olanak sağlar. En etkin akvaryum modelleri ve çeşitleri ifadesini kullanabiliriz.

Akvaryum Modelleri ve Çeşitleri- Reef edu;
No comments yet.

Bir Cevap Yazın