Akvaryum Balıkları Neden Ölür

Akvaryum balıkları neden ölür sorusu üzücü bir soru olsa da, cevap için ilk olarak eldeki akvaryumu sorgulamak gerekir. Akvaryum malzemeleri neler, canlıların satın alma aşaması nasıl yapıldı, akvaryum şartları nedir, düzenli su değişimleri nasıl yapılıyor gibi sorularin cevabını eğer doğru verebilirsek akvaryum balıkları neden ölür sorusunun cevabını daha az kişi merak edecektir. Üzücüdür ki, akvaryum balıkları neden ölür sorusunda çoğu zaman kendi koyduğumuz tanı ve tedavi yöntemleri ile cevap aramak durumunda kalırız. Aslında mecazi anlam olarak onları kurtarmak için gerçekleştirilen çırpınmalardır ve bir nevi de görevimiz gibidir ama akvaryum balıkları neden ölür sorusunu sormaktan her zaman kurtarmaz. Balık satın almaya gidildiğinden itibaren maddi manevi önemli bir sorumluluk yüklendik demektir. Elbette çoğunlukla kötü akvaryum koşullarından balıklar alırız ve Akvaryum balıkları neden ölür sorusunu sormaya daha fazla oranda yaklaşırız. Elbette sadece satın alma aşaması değildir diyebilirsiniz ama bir yerden başlanacaksa orası bu noktadır.

Akvaryum Balıkları Neden Ölür ve Koşulları Nelerdir?

Satın alınan balık türlerinin tersi orantıdaki su değerlerine sahip akvaryuma eklemek. Hatalı su parametrelerine sahip akvaryuma eklemek. Bunlar kısaca türlere göre, çok çok yumuşak, çok asitli, çok alkalin, çok soğuk, sıcak su olarak ifade edilebilir. Bu seçenekler bazı türlere göre yanlış su değerleridir ve Akvaryum balıkları neden ölür sorusunun yanıtlarından biri olabilir. Sabit olmayan su değerleri yüzünden sürekli değişen parametreler. Salınan ph değeri, inip çıkan oksijen değerleri, tamamen kararsız sıcaklıklar ve bunun da kestirme ifadesi kararlı bir suyun eksikliğidir ve yine Akvaryum balıkları neden ölür sorusunun yanıtlarından olmaya aday noktalardır. Akvaryumların kırmızı çizgiye yakın değerlerde olması, en küçük bir olumsuzluğu kaldıramaması ve en küçük olumsuzlukta balıkların etkilenmesi ise genel olarak akvaryum fırsat eksikliğini ifade eder. Akvaryum balıkların besin ihtiyaçlarının son derece basit ve kalitesiz yemlerle karşılanması ve tek çeşit yemleme de diğer sebepler arasındadır. Akvaryum kavramına genel bakmak için akvaryum balıkları neden ölür konusunda destek olabilecek ‘Akvaryum’ kavramına göz atabilirsiniz.

Akvaryum balıkları neden ölür konusunda Çok yaygın yapılan bir hata ise, balık seçimi sırasında satın alınacakları ve bulundukları akvaryumda sorunların anlaşılmaz olabileceğini es geçmektir. Oysa balıklarda, oluşum aşamasında görünmeyen benek başlangıcı, gizli stres, solungaç sorunları, aşırı yaşlanmışlık, çok düşük bağışıklık sistemi olma ihtimali yüksektir. Bu tür balıklar evdeki akvaryumu sahiplenmiş olan agresif akvaryum dostları yanına eklendiğinde Akvaryum balıkları neden ölür sorusunu sormak için güçlü bir neden yaratılır. akvaryum balıkları neden ölür sorusunun diğer nedenlerinden biri de dış görünüş olarak hasta gibi görülmeyen, erişkin olmayan seçilemeyen parazitler yüzünden zayıf düşmüş balıkların satın alınmasıdır. Satıcıdan hasta olarak satın almak zaten başlı başına akvaryum balıkları neden ölür sorusunun baş yanıtlarından biridir. Henüz biyolojik döngüsü oturmamış bir akvaryumda aşırı yemleme, aşırı balık ekleme ve atıkların zararsız en az zararlı olan nitrat’a çevrilememesi. Biyolojik denge eksikliği. Akvaryumdaki hasta balık veya balıkların fark edilememesi ve buna bağlı olarak tank geneline yayılması, hastalığın tedavi edilemez boyutlara ilerlemesi, gözlem eksikliği ve geç teşhis akvaryum balıkları neden ölür sorusunu sormamıza neden olur.

Akvaryum Balıkları Neden Ölür ve Fırsat Eksikliği:

Akvaryum Balıkları Neden Ölür çok nedeni olduğundan olası sebeplere devam ediyoruz. Satın almadan önce tür hakkında bilgi eksikliği de yaygındır. Hangi su değerlerine uygundur ve mevcut akvaryum suyumuz bu türe hitap etmektemidir sorusuna yanıt bulunmalıdır. Balıkların satın alındıkları su değerleri adapte edilecekleri akvaryumunuzun suyu ile eşit olamayacaktır. Tuzlu su türleri tatlı su türlerine göre milyonlarca yıllık sabit su değerlerinden toplanan balıklardır ve adaptasyonları akvaryumlara itina ister, eğer bir anlık ekleme yapılırsa akvaryum balıkları neden ölür sorusunu sormaya yaklaşıyoruz anlamına gelebilir. Ancak bu kural tatlı su balıkları içinde geçerlidir. Sağlıklı bir adaptasyon sıkıntısız bir süreç demektir. Genel kararlılığı sağlıklı olan akvaryumlarda sorunsuzluk anlamına gelir. Balıkların ozmotik basınç düzenlenmesi için gereken süre yavaşca sağlanmalıdır. Tuzlu su balıklarında ise, Tuz dengesi konsantrasyonu için vücudun içindeki su ile adapte edilecekleri su dengelenmelidir balık tarafından. Bu da yine adaptasyonun önemini ortaya koyar. Adaptasyonun iyi yapılması akvaryum balıkları neden ölür sorusunu yine en düzeye çekecektir. Balık vücut hücreleri ve organları tuz alımını düzenler. Eğer balık yanlış su değerlerine maruz kalırsa bir anda vücut umutsuzca dengeyi korumaya çalışır. Balık açısından bir mücadeledir ve genelde büyük hasar verir veya balık kazanamaz. Kısaca bu unsurun da akvaryum balıkları neden ölür konusunda önemli rolü vardır.

Akvaryum balıkları neden ölür sorusunun cevabını bulmak için başka bir unsura bakalım. Yanlış PH değerleri balığın sürtünme tepkisi vermesine yol açar ve akvaryuma adaptasyon gerçekleşene kadar balıklar mukoza üzerinde ciddi hasarlar alabilir. Sonuç olarak, balık ve bağışıklık sistemi zayıflamış haldedir ve böylece artık bakteri ve yine patojenlere açık bir halde akvaryumda dolaşır. Akvaryum balık metabolizması sıcak suda daha hızlı çalışır ve bağışıklık sisteminin daha aktif olmasını sağlar. Bu uzun vade de strese yol açar ve bağışıklık sistemi çöker. Bağışıklık sisteminin çökmesi akvaryum balıkları neden ölür sorusuna yaklaştığımızın işareti anlamına gelir. Ancak bazı hastalıkların tedavisi sırasında bağışıklık sisteminin hızlanması için kısa sürekli destek olarak kullanılır. Ph ve genel su değerlerinin sabit olması akvaryum balıkları neden ölür sorusunu sormamak adına önemli bir parametredir.

Akvaryum Balıkları Neden Ölür ve Hastalık Nedenleri?

Fırsat eksikliği her zaman akvaryum balıkları neden ölür sorusu için önemli olmuştur. Her koşulda önemlidir çünkü, sistemde oluşacak bir hatada son derece sağlıklı bir akvaryum normalden fazla dayanır, buna balıklarda dahildir. Örnek olarak dış filtre arızasını siz fark edene kadar size gereken süre sağlıklı ve değerleri yerinde bir akvaryumda daha uzundur. Aksi akvaryumlarda zamanınız kısıtlıdır. Akvaryum balıkları neden ölür sorusunda yine fırsatın diğer önemi ise, gizlenme ve tacizden kurtulma fırsatıdır. Bu da ancak gizlenme fırsatını verecek dekor ile mümkündür. Balıklar ilk adapte oldukları akvaryumda ilk bu fırsatı arar. Dekor eğer birkaç baskın balığın bölüşeceği şekide dizayn edilirse kavga ve stres azalır. Aksi halde gereksiz darbeler ve stres yüklü bir başlangıç yapacaktır ve bu da önemli bir akvaryum balıkları neden ölür sorusu cevaplarındandır.

Akvaryum Balıkları Neden Ölür ve Kötü beslenme:

Beslenme konusu elbetteki balıklar için önemli. Bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi ve güçlü kalması için besinlerdeki vitaminlere bağımlıdırlar. Aksi halde insanlardaki gibi zayıf düşme ve çabuk hastalanma kaçınılmazdır. Vitaminler balık üzerinde insanla aynı etkiye ya da tepkiye neden olur. Diyet seçimlerinde bu göz önüne alınmalıdır. En az üç çeşit yemden faydalanırken bu yemlerin vitamin içerikleri farklı farklı olmalıdır. Aksi halde 4 çeşit yeminiz de olsa aynı içerik yüzünden siz beslendiklerini sanarken eksik kalan yanlar çok olur. Akvaryum balıkları neden ölür sorusundan uzak kalmak için beslenme önemli role sahiptir.

Akvaryum Balıkları Neden Ölür ve Hatalı Seçimler:

Akvaryum balıkları neden ölür sorusundaki bir diğer ana unsur ise, akvaryum içinde stres kaynağı olarak gezinen balık veya balıklar varsa diğer balıkların bağışıklık sistemine baskı başlar. Yanlış sosyalleşmeye balıkları zorlamak bir nevi yukarıda bahsettiğimiz fırsat eksikliğinide beraberinde getirir. Sürekli taciz altında kalmak, dişi ile birlikte üreme isteğine müdahale ve beslenmelerine engel demektir. Hastalık ve zayıflık sürecinde gerekli beslenmeyi yine yapamayacaklarından tedaviye yine yanlış akvaryum ortağı engel olacaktır. Akvaryum ortaklarının seçimi bu açıdan önemlidir. Her zaman esnaflarda balıklar refah içinde olmayabilir, birçok nedenden hastalıklara yakalanabilirler. Yer darlığı Akvaryum balıkları neden ölür sorusundaki bir diğer unsurdur. Akvaryum ortakları bazen istemeyecekleri türden olabilir ve bu da akvaryum balıkları neden ölür sorusunda ciddi nedenlerdendir. Balıkların üzerlerinde gözle görülemeyecek kadar gelişme evresindeki parazitler olabilir ve iç hastalık sorunları olabilir. Yem vererek iştah durumları öğrenilmelidir. Balıkları tam olarak gözlemleyerek almak gerekir. Çoğu zaman aslında hastalıklar dikkatli bakıldığında görülebilir. Görünmeyen parazitler akvaryum balıkları neden ölür sorusunun da görünmeyen nedenlerindendir. Satın alma anının hevesi ile dikkatlerden kaçırmamak gerekir, her ne kadar zor olsa da balıklar tavırları ile ip uçları verebilirler. Fin klipleri, faltaşı gibi gözler, karın şişmesi veya eksik beden ölçüleri. 90.60 .90 ölçülerinde olmaları daha sağlıklı olmaları anlamına gelir. Pek çok hobicide kullanılmayan karantina akvaryumları bu sürecin sigortası gibidir. Karantina akvaryumlarının daha yaygın kullanılması iyi bir önlemdir ve akvaryum balıkları neden ölür sorusunu en aza indirecek bir önlem sayılır.

Akvaryum Balıkları Neden Ölür ve Biyolojik denge:

Akvaryum balıkları neden ölür sorusu altındaki görünmeyen unsur akvaryumlardaki görünmeyen yaşam olan biyolojik dengedir. Genelde sabırsızlıktan dolayı kurulum başlangıçlarında unutulan bir konudur ve akvaryum balıkları neden ölür sorusunu sormamıza neden olur. Yeni kurulumlara zamansız balık eklemeleri gerçekleştirilip yemleme yapılmaya başlandığında azot döngüsü tıkanır ve suya aşırı yük biner. Bu yükü kaldıramayan akvaryum şartları ve biyolojik döngü yarı yoldaki duraklar olan amonyak ve nitratla balıkları başbaşa bırakır. Tabi hastalıklar bu tarz durumlarda daha ani ve etkili baş gösterir. Tedaviye fırsat bile bulunamayabilir. Akvaryumlar arası hastalık transferi ve ilaç kullanımı da Akvaryum Balıkları Neden Ölür sorusunun cevaplarından biridir. Birden fazla akvaryuma sahipseniz dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Bazen sağlıklı olduğunu sanıp aynı malzemeyi diğer akvaryumda kullandığınızda hastalık bulaşabilir. Bunun adına yer yer bakteri uyuşmazlı dendiği de olur ama akvaryum balıkları neden ölür sorusundaki payı kısmen düşüktür. Bu gibi durumlarla karşılaşmakak için dikkat edilmesi gerekenler vardır. Kepçe, hortum, kova vb gereçlerin her akvaryumun ayrı olması veya iyice tezenfekte edilmesi. Malzeme ve gereçler eğer bir kez hastalıklı akvaryumda kullanılmışsa tedavi sürecinden sonra dezenfekte edilmesi. Hastalıklı akvaryuma çıplak elle müdahale edilmişse diğer akvaryumlara eller dezenfekte edilerek müdahale etmek. Ölümü kaçınılmaz olan veya sebebini bulamadığınız bir hastalıktan ölen balıkları gömmeniz gerekir.

Akvaryum Balıkları Neden Ölür ve İlaç Kullanımı:

Akvaryum balıkları neden ölür derken bundan en az hasarla kurtulmak için ilaç kullanımına baş vurulur. Elbette bunun amacı ölümlere son verme isteğidir ve biz buna yani akvaryum balıkları neden ölür sorusuna son vermek konusuna gelirsek, mücadele edilmesi gereken birçok hastalık ve neden olduğundan olası nedenleri anlamaya devam etmekten başka şansımız olmadığını görürüz. Akvaryum balıklarının tedavisi hobiciler arasında göreceli olduğundan farklı farklı tedavi yöntemleri ve ilaçlar önerileri ile karşılaşırız. Akvaryum balıkları neden ölür sorusunu sormaya neden olan hastalığa tam veya en yakın tanı koyulmadan ilaç kullanmak sayısal loto oynamakla eş değerdir. Akvaryum balıkları neden ölür sorusu hobicinin yanlışları veya hatalı akvaryum koşullarıyla ortaya çıktığı bilinmelidir. Bu koşullarla ortaya çıkan hastalıkların sadece sonuçları ile değil, gerçek nedenleri ile de mücadele etmek için ilaç kullanımı gerekir ki akvaryum balıkları neden ölür sorusunun cevabını bulalım. İlaçları kullanmadan önce biyolojik döngüye zararı, bitki varsa bitkilere zararı ve balık üzerinde yaratacağı tahribat hesaplanmalıdır. Filtre sisteminden ilacın etkisini azaltacak aktif karbon gibi filtre malzemelerini çıkarmak gerekirken, bakır içerikli ilaç kullanımında uv filtresi de kapatılmalıdır. Yukarıda sıralanan tüm bu unsurlar akvaryum balıkları neden ölür sorusunun yanıtları veya yaşanma unsurlarıdır.

Akvaryum Balıkları Neden Ölür-Reef-edu;

7 Responses to Akvaryum Balıkları Neden Ölür

 1. Serdar Aysan 10 Haziran 2012 at 17:12 #

  Güzel makale olmuş balıklar neden ölür diye. Balıklar ne yazık genelde bizlerin hatasından ölüyor. Zamanla daha az kayıp veriyor insan.

 2. Rıza Bulut 24 Ağustos 2012 at 17:30 #

  Balıklar neden ölür düşüncesinin altında mutlaka hep neden vardır ama bulmak veya anlamak her zaman kolay olmuyor.

 3. Basri 12 Eylül 2012 at 12:50 #

  Güzel makale olmuş.

 4. Murat 15 Eylül 2012 at 10:19 #

  Akvaryum balıklarının neden öldüğünü bir anlasak zaten bu hobiden zevk alınmaz. Güzel bilgiler var.

 5. moko Ali 19 Eylül 2012 at 17:14 #

  Çok güzel bir makale olmuş tebrik ederim. Zaten biraz daha dikkatli olsak balık ölümleri en aza iner.

 6. Hakkı 25 Ekim 2012 at 19:09 #

  Deniz akvaryumu balıkları adına güzel makale olmuş kutlarım. Çok faydalanıyorum bu siteden.

 7. Kamil 19 Kasım 2012 at 20:09 #

  Akvaryum balıkları bence hobici hatasından ölür. Balıklar satın alırken hasta olsa bile yine bence bir şekilde hata hobici arkadaşlarda böyle balık satın aldıkları için.

Bir Cevap Yazın